Vishay/BCcomponents PTCCL11H611DTE
PTCCL11H611DTE picture photo
Mfg. Part Number
PTCCL11H611DTE
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR 1.7 OHM 30V PTC
Datasheet Download
PTCCL11H611DTE.pdf
Availability of PTCCL11H611DTE
QUANTITY
PTCCL11H611DTE Order Process
Ship out your order
Specifications of PTCCL11H611DTE
Internal Part NumberEIS-PTCCL11H611DTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series662
PackagingBulk
Voltage - Max30V
Current - Max7A
Current - Hold (Ih) (Max)610mA
Current - Trip (It)915mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTCCL11H611DTE
Related LinksPTCCL11, PTCCL11H611DTE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PTCCL11H611DTE Details Description
Related parts for PTCCL11H611DTE
CONN HEADER RT/A 11POS .100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 650 MOHM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf