Bourns Inc. PTD901-2015F-C103
PTD901-2015F-C103 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-2015F-C103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/40W CARBON R-LOG
Datasheet Download
PTD901-2015F-C103.pdf
Availability of PTD901-2015F-C103
QUANTITY
PTD901-2015F-C103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-2015F-C103
Internal Part NumberEIS-PTD901-2015F-C103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD901 Material Declaration
Standard Package162
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperReverse Logarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-2015F-C103
Related LinksPTD901-2, PTD901-2015F-C103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-2015F-C103 Details Description
Related parts for PTD901-2015F-C103
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED IND 8MM WHITE 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf