Bourns Inc. PTD901-2025K-A203
PTD901-2025K-A203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-2025K-A203
Brief Description
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD901-2025K-A203.pdf
Availability of PTD901-2025K-A203
QUANTITY
PTD901-2025K-A203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-2025K-A203
Internal Part NumberEIS-PTD901-2025K-A203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-2025K-A203
Related LinksPTD901-2, PTD901-2025K-A203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-2025K-A203 Details Description
Related parts for PTD901-2025K-A203
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 8-OUTPUT 40QFN datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK M4 9PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK CABLE SLEEVES 48" BLA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf