Bourns Inc. PTD902-2015K-A104
PTD902-2015K-A104 picture photo
Mfg. Part Number
PTD902-2015K-A104
Brief Description
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD902-2015K-A104.pdf
Availability of PTD902-2015K-A104
QUANTITY
PTD902-2015K-A104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD902-2015K-A104
Internal Part NumberEIS-PTD902-2015K-A104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD902 Material Declaration
Standard Package144
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD902-2015K-A104
Related LinksPTD902-2, PTD902-2015K-A104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD902-2015K-A104 Details Description
Related parts for PTD902-2015K-A104
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 40 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf