Bourns Inc. PTD902-2020K-B503
PTD902-2020K-B503 picture photo
Mfg. Part Number
PTD902-2020K-B503
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD902-2020K-B503.pdf
Availability of PTD902-2020K-B503
QUANTITY
PTD902-2020K-B503 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD902-2020K-B503
Internal Part NumberEIS-PTD902-2020K-B503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD902 Material Declaration
Standard Package126
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD902-2020K-B503
Related LinksPTD902-2, PTD902-2020K-B503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD902-2020K-B503 Details Description
Related parts for PTD902-2020K-B503
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 2POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DEV BOARD FOR LT4275A/LT4321 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf