Bourns Inc. PTD902-2215K-B104
PTD902-2215K-B104 picture photo
Mfg. Part Number
PTD902-2215K-B104
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD902-2215K-B104.pdf
Availability of PTD902-2215K-B104
QUANTITY
PTD902-2215K-B104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD902-2215K-B104
Internal Part NumberEIS-PTD902-2215K-B104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD902 Material Declaration
Standard Package144
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD902-2215K-B104
Related LinksPTD902-2, PTD902-2215K-B104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD902-2215K-B104 Details Description
Related parts for PTD902-2215K-B104
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
TOOL STRIPPER RG174/78/79/88/89 datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER 28-MLPQ datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINRY COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf