Bourns Inc. PTD904-1015K-B103
PTD904-1015K-B103 picture photo
Mfg. Part Number
PTD904-1015K-B103
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD904-1015K-B103.pdf
Availability of PTD904-1015K-B103
QUANTITY
PTD904-1015K-B103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD904-1015K-B103
Internal Part NumberEIS-PTD904-1015K-B103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD904 Material Declaration
Standard Package99
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs4
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD904-1015K-B103
Related LinksPTD904-1, PTD904-1015K-B103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD904-1015K-B103 Details Description
Related parts for PTD904-1015K-B103
CAP CER 240PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 90W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 19.228MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf