Bourns Inc. PTD904-2015K-B503
PTD904-2015K-B503 picture photo
Mfg. Part Number
PTD904-2015K-B503
Brief Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD904-2015K-B503.pdf
Availability of PTD904-2015K-B503
QUANTITY
PTD904-2015K-B503 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD904-2015K-B503
Internal Part NumberEIS-PTD904-2015K-B503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD904 Material Declaration
Standard Package99
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs4
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD904-2015K-B503
Related LinksPTD904-2, PTD904-2015K-B503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD904-2015K-B503 Details Description
Related parts for PTD904-2015K-B503
MOSFET N-CH 200V 1.2A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SHELF FIXED 30X17.4X1.72" BE/GY datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf