Bourns Inc. PTD908-1015P-B203
PTD908-1015P-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD908-1015P-B203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD908-1015P-B203.pdf
Availability of PTD908-1015P-B203
QUANTITY
PTD908-1015P-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD908-1015P-B203
Internal Part NumberEIS-PTD908-1015P-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD908 Material Declaration
Standard Package63
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±10%
Number of Gangs8
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD908-1015P-B203
Related LinksPTD908-1, PTD908-1015P-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD908-1015P-B203 Details Description
Related parts for PTD908-1015P-B203
CONN EUROBLOCK 14POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf