Bourns Inc. PTD908-1215K-B203
PTD908-1215K-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD908-1215K-B203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD908-1215K-B203.pdf
Availability of PTD908-1215K-B203
QUANTITY
PTD908-1215K-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD908-1215K-B203
Internal Part NumberEIS-PTD908-1215K-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD908 Material Declaration
Standard Package63
SeriesPro Audio PTD90
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±10%
Number of Gangs8
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD908-1215K-B203
Related LinksPTD908-1, PTD908-1215K-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD908-1215K-B203 Details Description
Related parts for PTD908-1215K-B203
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRG TRPL 8DSBGA datasheet.pdf
TSW3070EVM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf