Bourns Inc. PTE60-151A-104B2
PTE60-151A-104B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTE60-151A-104B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTE60-151A-104B2.pdf
Availability of PTE60-151A-104B2
QUANTITY
PTE60-151A-104B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTE60-151A-104B2
Internal Part NumberEIS-PTE60-151A-104B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTE Series Material Declaration
Standard Package18
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.425" L x 0.630" W x 0.394" H (87.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTE60-151A-104B2
Related LinksPTE60-15, PTE60-151A-104B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTE60-151A-104B2 Details Description
Related parts for PTE60-151A-104B2
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RING HEATSHRINK #6 25PC datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
RES 88.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf