Vishay/Dale PTF5610K000AZEB
PTF5610K000AZEB picture photo
Mfg. Part Number
PTF5610K000AZEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .05% 5 PPM 1/8W
Datasheet Download
PTF5610K000AZEB.pdf
Availability of PTF5610K000AZEB
QUANTITY
PTF5610K000AZEB Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF5610K000AZEB
Internal Part NumberEIS-PTF5610K000AZEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF5610K000AZEB
Related LinksPTF5610, PTF5610K000AZEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTF5610K000AZEB Details Description
Related parts for PTF5610K000AZEB
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/09/180 3.5 BK datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC P600 datasheet.pdf
FRONT PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 116POS datasheet.pdf