Vishay/Dale PTF566K8100FYEB
PTF566K8100FYEB picture photo
Mfg. Part Number
PTF566K8100FYEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1% 10 PPM 1/8W
Datasheet Download
PTF566K8100FYEB.pdf
Availability of PTF566K8100FYEB
QUANTITY
PTF566K8100FYEB Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF566K8100FYEB
Internal Part NumberEIS-PTF566K8100FYEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF566K8100FYEB
Related LinksPTF566K, PTF566K8100FYEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTF566K8100FYEB Details Description
Related parts for PTF566K8100FYEB
FILTER LINE 27MH 1.5A TYPE 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf