Vishay/Dale PTF5675K000QXEB
PTF5675K000QXEB picture photo
Mfg. Part Number
PTF5675K000QXEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM .02% 15 PPM 1/8W
Datasheet Download
PTF5675K000QXEB.pdf
Availability of PTF5675K000QXEB
QUANTITY
PTF5675K000QXEB Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF5675K000QXEB
Internal Part NumberEIS-PTF5675K000QXEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF5675K000QXEB
Related LinksPTF5675, PTF5675K000QXEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTF5675K000QXEB Details Description
Related parts for PTF5675K000QXEB
CONN SPLICE PARA 10-12 AWG P-GRP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
SOLDR UNIT DUALDIG 160W W/O IRON datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf