Bourns Inc. PTF60-083T-103B1
PTF60-083T-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTF60-083T-103B1
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .5W 60MM
Datasheet Download
PTF60-083T-103B1.pdf
Availability of PTF60-083T-103B1
QUANTITY
PTF60-083T-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTF60-083T-103B1
Internal Part NumberEIS-PTF60-083T-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTF Series Material Declaration
Standard Package175
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTF
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.433" H (88.00mm x 20.00mm x 11.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTF60-083T-103B1
Related LinksPTF60-08, PTF60-083T-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTF60-083T-103B1 Details Description
Related parts for PTF60-083T-103B1
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 28CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 200V SCREW datasheet.pdf