Infineon Technologies PTFA041501HL V1
PTFA041501HL V1 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA041501HL V1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
IC FET RF LDMOS 150W PG-64248-2
Datasheet Download
PTFA041501HL V1.pdf
Availability of PTFA041501HL V1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA041501HL V1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA041501HL V1
Internal Part NumberEIS-PTFA041501HL V1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Nov/2009
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTray
Transistor TypeLDMOS
Frequency470MHz
Gain21dB
Voltage - Test28V
Current Rating1µA
Noise Figure-
Current - Test900mA
Power - Output150W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Supplier Device PackagePG-64248-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA041501HL V1
Related LinksPTFA041, PTFA041501HL V1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA041501HL V1 Details Description
Related parts for PTFA041501HL V1
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 1.19A datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 6" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 2012 datasheet.pdf