Infineon Technologies PTFA082201E V4 R250
PTFA082201E V4 R250 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA082201E V4 R250
Brief Description
IC FET RF LDMOS 220W H-36260-2
Datasheet Download
PTFA082201E V4 R250.pdf
Availability of PTFA082201E V4 R250
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA082201E V4 R250 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA082201E V4 R250
Internal Part NumberEIS-PTFA082201E V4 R250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 07/May/2015
PCN Assembly/OriginNew Wafer Carrier 28/Oct/2014
PCN PackagingCover Tape Variations 22/Oct/2014
Transistor TypeLDMOS
Frequency894MHz
Gain18dB
Voltage - Test30V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.95A
Power - Output220W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA082201E V4 R250
Related LinksPTFA08220, PTFA082201E V4 R250 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA082201E V4 R250 Details Description
Related parts for PTFA082201E V4 R250
PATCHCORD DUAL 3COND YELLOW 8FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 72POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
CONN FPC VERT 13POS 1.00MM SMD datasheet.pdf