Infineon Technologies PTFA082201E V4
PTFA082201E V4 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA082201E V4
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
IC FET RF LDMOS 220W H-36260-2
Datasheet Download
PTFA082201E V4.pdf
Availability of PTFA082201E V4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA082201E V4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA082201E V4
Internal Part NumberEIS-PTFA082201E V4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 07/May/2015
PCN Assembly/OriginNew Wafer Carrier 28/Oct/2014
Standard Package35
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTray
Transistor TypeLDMOS
Frequency894MHz
Gain18dB
Voltage - Test30V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.95A
Power - Output220W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA082201E V4
Related LinksPTFA082, PTFA082201E V4 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA082201E V4 Details Description
Related parts for PTFA082201E V4
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf