Infineon Technologies PTFA241301E V1
PTFA241301E V1 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA241301E V1
Brief Description
IC FET RF LDMOS 130W H-30260-2
Datasheet Download
PTFA241301E V1.pdf
Availability of PTFA241301E V1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFA241301E V1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA241301E V1
Internal Part NumberEIS-PTFA241301E V1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Jan/2010
Standard Package35
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
SeriesGOLDMOS®
PackagingTray
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.42GHz
Gain14dB
Voltage - Test28V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.15A
Power - Output130W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-30260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA241301E V1
Related LinksPTFA241, PTFA241301E V1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA241301E V1 Details Description
Related parts for PTFA241301E V1
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 612V 65KA SQUARE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 540MA 140 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1UF 150V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf