Vishay/Dale PTFT1206L2200JV
PTFT1206L2200JV picture photo
Mfg. Part Number
PTFT1206L2200JV
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 1206
Datasheet Download
PTFT1206L2200JV.pdf
Availability of PTFT1206L2200JV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFT1206L2200JV Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFT1206L2200JV
Internal Part NumberEIS-PTFT1206L2200JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPTFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C220
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFT1206L2200JV
Related LinksPTFT120, PTFT1206L2200JV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTFT1206L2200JV Details Description
Related parts for PTFT1206L2200JV
SSD 2GB 2.5" SATA datasheet.pdf
GDT 150V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 93.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf