Amphenol Industrial PTG05A-18-11S
PTG05A-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PTG05A-18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG05A-18-11S.pdf
Availability of PTG05A-18-11S
QUANTITY
PTG05A-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG05A-18-11S
Internal Part NumberEIS-PTG05A-18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG05A-18-11S
Related LinksPTG05A, PTG05A-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG05A-18-11S Details Description
Related parts for PTG05A-18-11S
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG20 GY 3/8" datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X17.5X0.07" GREY datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 450KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 28PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AMP MCP 1.2 CONN.2POS.,SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf