Amphenol Industrial PTG05SE-24-61P
PTG05SE-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PTG05SE-24-61P
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG05SE-24-61P.pdf
Availability of PTG05SE-24-61P
QUANTITY
PTG05SE-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG05SE-24-61P
Internal Part NumberEIS-PTG05SE-24-61P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG05SE-24-61P
Related LinksPTG05SE, PTG05SE-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG05SE-24-61P Details Description
Related parts for PTG05SE-24-61P
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
HOLDER BATT 6-D CELLS WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PHVOLT 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.29A 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.64A 2W THT datasheet.pdf