Amphenol Industrial PTG06P-20-41P(152)
PTG06P-20-41P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-20-41P(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-20-41P(152).pdf
Availability of PTG06P-20-41P(152)
QUANTITY
PTG06P-20-41P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-20-41P(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-20-41P(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-20-41P(152)
Related LinksPTG06P-20, PTG06P-20-41P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-20-41P(152) Details Description
Related parts for PTG06P-20-41P(152)
CONN PC PIN CIRC 0.157DIA SILVER datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 OPEN SN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
RECEPT ASSY,SZ 2,ARINC 600 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf