Amphenol Industrial PTG06P-20-41P
PTG06P-20-41P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-20-41P
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-20-41P.pdf
Availability of PTG06P-20-41P
QUANTITY
PTG06P-20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-20-41P
Internal Part NumberEIS-PTG06P-20-41P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-20-41P
Related LinksPTG06P, PTG06P-20-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-20-41P Details Description
Related parts for PTG06P-20-41P
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 408TBGA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.460" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT SKT datasheet.pdf