Amphenol Industrial PTG06P-20-41S(152)
PTG06P-20-41S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-20-41S(152)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06P-20-41S(152).pdf
Availability of PTG06P-20-41S(152)
QUANTITY
PTG06P-20-41S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-20-41S(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-20-41S(152)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-20-41S(152)
Related LinksPTG06P-20, PTG06P-20-41S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-20-41S(152) Details Description
Related parts for PTG06P-20-41S(152)
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 5V 120W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS R/A datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 OCT 256-CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf