Amphenol Industrial PTG06P-22-55PW(152)
PTG06P-22-55PW(152) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06P-22-55PW(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06P-22-55PW(152).pdf
Availability of PTG06P-22-55PW(152)
QUANTITY
PTG06P-22-55PW(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06P-22-55PW(152)
Internal Part NumberEIS-PTG06P-22-55PW(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06P-22-55PW(152)
Related LinksPTG06P-22, PTG06P-22-55PW(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06P-22-55PW(152) Details Description
Related parts for PTG06P-22-55PW(152)
IDC CABLE - HKR16S/AE16G/HKR16S datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID LEAK 10M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf