Amphenol Industrial PTG06SE-10-6S(SR)
PTG06SE-10-6S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-10-6S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06SE-10-6S(SR).pdf
Availability of PTG06SE-10-6S(SR)
QUANTITY
PTG06SE-10-6S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-10-6S(SR)
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-10-6S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-10-6S(SR)
Related LinksPTG06SE-, PTG06SE-10-6S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-10-6S(SR) Details Description
Related parts for PTG06SE-10-6S(SR)
IC MPU MPC86XX 1.066GHZ 783BGA datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A AUTO LINK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf