Amphenol Industrial PTG06SE-14-12PLC
PTG06SE-14-12PLC picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-14-12PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PIN
Datasheet Download
PTG06SE-14-12PLC.pdf
Availability of PTG06SE-14-12PLC
QUANTITY
PTG06SE-14-12PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-14-12PLC
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-14-12PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-14-12PLC
Related LinksPTG06SE-, PTG06SE-14-12PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-14-12PLC Details Description
Related parts for PTG06SE-14-12PLC
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR DUAL 10WSON datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28268 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 350MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM datasheet.pdf
BOX ALUM RED 5.72"L X 4.77"W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf