Amphenol Industrial PTG06SE-14-15P
PTG06SE-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-14-15P
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06SE-14-15P.pdf
Availability of PTG06SE-14-15P
QUANTITY
PTG06SE-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-14-15P
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-14-15P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-14-15P
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-14-15P Details Description
Related parts for PTG06SE-14-15P
JUMPER-H1501TR/A3049B/X 3" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 7.5A 14.2 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144BGA datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
F39-JC15F2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf