Amphenol Industrial PTG06SE-16-23P
PTG06SE-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-16-23P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06SE-16-23P.pdf
Availability of PTG06SE-16-23P
QUANTITY
PTG06SE-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-16-23P
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-16-23P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-16-23P
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-16-23P Details Description
Related parts for PTG06SE-16-23P
TRANS NPN 50V 0.1A SS-MINI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 25A DO203AA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-TSSOP datasheet.pdf
IC TEMP SNSR PROG 2.7V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 12" datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TM40-20-1 RETAINING RING datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf