Amphenol Industrial PTG06SE-16-26S
PTG06SE-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG06SE-16-26S.pdf
Availability of PTG06SE-16-26S
QUANTITY
PTG06SE-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-16-26S
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-16-26S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-16-26S
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-16-26S Details Description
Related parts for PTG06SE-16-26S
RES 27.4 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X3X12" 6A CRS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TOOL REMOVAL TIP M81969/30B-29 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf