Amphenol Industrial PTG06SE-22-41P
PTG06SE-22-41P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-22-41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06SE-22-41P.pdf
Availability of PTG06SE-22-41P
QUANTITY
PTG06SE-22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-22-41P
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-22-41P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-22-41P
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-22-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-22-41P Details Description
Related parts for PTG06SE-22-41P
TVS DIODE 24VWM 45VC 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP SCRDRVR 0.8 MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf