Amphenol Industrial PTG06SE-22-78SX
PTG06SE-22-78SX picture photo
Mfg. Part Number
PTG06SE-22-78SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PTG06SE-22-78SX.pdf
Availability of PTG06SE-22-78SX
QUANTITY
PTG06SE-22-78SX Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06SE-22-78SX
Internal Part NumberEIS-PTG06SE-22-78SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7 (Coax)
Shell Size - Insert22-78
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Coax
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06SE-22-78SX
Related LinksPTG06SE, PTG06SE-22-78SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06SE-22-78SX Details Description
Related parts for PTG06SE-22-78SX
CONN RCPT 100POS RT ANG GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM-I 20 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf