Murata Electronics North America PTGL05AR151H8P52A0
PTGL05AR151H8P52A0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL05AR151H8P52A0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 266V 150 OHM 120C
Datasheet Download
PTGL05AR151H8P52A0.pdf
Availability of PTGL05AR151H8P52A0
QUANTITY
PTGL05AR151H8P52A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL05AR151H8P52A0
Internal Part NumberEIS-PTGL05AR151H8P52A0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Overcurrent POSISTOR®
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPosistor®
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max265V
Current - Max200mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Trip (It)65mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseDisc, 6.0mm Dia x 6.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL05AR151H8P52A0
Related LinksPTGL05AR1, PTGL05AR151H8P52A0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL05AR151H8P52A0 Details Description
Related parts for PTGL05AR151H8P52A0
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
DIP TEST CLIP 14PIN OPEN NICKEL datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 12 BLK datasheet.pdf
FUSE STRIP 150A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC OVP PROTECTION POWERFLAT2X2 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf