Murata Electronics North America PTGL09AR1R8H2B51A0
PTGL09AR1R8H2B51A0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL09AR1R8H2B51A0
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 1.8 OHM
Datasheet Download
PTGL09AR1R8H2B51A0.pdf
Availability of PTGL09AR1R8H2B51A0
QUANTITY
PTGL09AR1R8H2B51A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL09AR1R8H2B51A0
Internal Part NumberEIS-PTGL09AR1R8H2B51A0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPosistor®
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1.8
Resistance Tolerance±25%
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 9.3mm Dia x 3.5mm W
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL09AR1R8H2B51A0
Related LinksPTGL09AR1, PTGL09AR1R8H2B51A0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL09AR1R8H2B51A0 Details Description
Related parts for PTGL09AR1R8H2B51A0
RES 12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 1.97"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 50.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 3.3VOUT 99W T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
F3SJ-A2020P55 datasheet.pdf
GUARD 120MM datasheet.pdf