Murata Electronics North America PTGL12AS4R7K6B51A0
PTGL12AS4R7K6B51A0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL12AS4R7K6B51A0
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 4.7 OHM
Datasheet Download
PTGL12AS4R7K6B51A0.pdf
Availability of PTGL12AS4R7K6B51A0
QUANTITY
PTGL12AS4R7K6B51A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL12AS4R7K6B51A0
Internal Part NumberEIS-PTGL12AS4R7K6B51A0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Overcurrent POSISTOR®
Standard Package1,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPosistor®
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C0.47
Resistance Tolerance±10%
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 11.5mm Dia x 3.5mm W
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL12AS4R7K6B51A0
Related LinksPTGL12AS4, PTGL12AS4R7K6B51A0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL12AS4R7K6B51A0 Details Description
Related parts for PTGL12AS4R7K6B51A0
BOX ABS GRAY 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #12 CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A TSOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.4A 450 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 25ppm 6pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf