Murata Electronics North America PTGL13AR100H8B72B0
PTGL13AR100H8B72B0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL13AR100H8B72B0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 265V 10 OHM 120C
Datasheet Download
PTGL13AR100H8B72B0.pdf
Availability of PTGL13AR100H8B72B0
QUANTITY
PTGL13AR100H8B72B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL13AR100H8B72B0
Internal Part NumberEIS-PTGL13AR100H8B72B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPTC Thermistors Manufacturing Process 21/Nov/2014
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPosistor®
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max2.2A
Current - Hold (Ih) (Max)260mA
Current - Trip (It)480mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseDisc, 14.0mm Dia x 6.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL13AR100H8B72B0
Related LinksPTGL13AR1, PTGL13AR100H8B72B0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL13AR100H8B72B0 Details Description
Related parts for PTGL13AR100H8B72B0
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 545POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf