API Delevan PTHF1000-894VM
PTHF1000-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF1000-894VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 2.4A 235 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF1000-894VM.pdf
Availability of PTHF1000-894VM
QUANTITY
PTHF1000-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF1000-894VM
Internal Part NumberEIS-PTHF1000-894VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)235 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant400kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.475" (37.46mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF1000-894VM
Related LinksPTHF100, PTHF1000-894VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF1000-894VM Details Description
Related parts for PTHF1000-894VM
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LOW PROFILE HOLDER CR2032 SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 NAT 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf