API Delevan PTHF330R-50
PTHF330R-50 picture photo
Mfg. Part Number
PTHF330R-50
Brief Description
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM
Datasheet Download
PTHF330R-50.pdf
Availability of PTHF330R-50
QUANTITY
PTHF330R-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF330R-50
Internal Part NumberEIS-PTHF330R-50
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating1.69A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF330R-50
Related LinksPTHF3, PTHF330R-50 Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF330R-50 Details Description
Related parts for PTHF330R-50
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf