API Delevan PTHF500-894H
PTHF500-894H picture photo
Mfg. Part Number
PTHF500-894H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF500-894H.pdf
Availability of PTHF500-894H
QUANTITY
PTHF500-894H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF500-894H
Internal Part NumberEIS-PTHF500-894H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.300" Dia (33.02mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF500-894H
Related LinksPTHF50, PTHF500-894H Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF500-894H Details Description
Related parts for PTHF500-894H
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
IC SWIT PWM PROG CM OVP HV 7DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS .100" T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 950MA 380 MOHM datasheet.pdf