API Delevan PTHF500-894H
PTHF500-894H picture photo
Mfg. Part Number
PTHF500-894H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF500-894H.pdf
Availability of PTHF500-894H
QUANTITY
PTHF500-894H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF500-894H
Internal Part NumberEIS-PTHF500-894H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.300" Dia (33.02mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF500-894H
Related LinksPTHF50, PTHF500-894H Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF500-894H Details Description
Related parts for PTHF500-894H
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
LABEL LSR POLYFN WHT 8.5 X 11" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf