API Delevan PTHF500-894VM
PTHF500-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF500-894VM
Brief Description
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF500-894VM.pdf
Availability of PTHF500-894VM
QUANTITY
PTHF500-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF500-894VM
Internal Part NumberEIS-PTHF500-894VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF-VM
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.475" (37.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF500-894VM
Related LinksPTHF50, PTHF500-894VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF500-894VM Details Description
Related parts for PTHF500-894VM
IC SWITCH SPDT SM8 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 290MA 4.4 OHM datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUP FOR LCD 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf