API Delevan PTHF750-59VM
PTHF750-59VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF750-59VM
Brief Description
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF750-59VM.pdf
Availability of PTHF750-59VM
QUANTITY
PTHF750-59VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF750-59VM
Internal Part NumberEIS-PTHF750-59VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF-VM
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance750µH
Tolerance±10%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)1.250" (31.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF750-59VM
Related LinksPTHF75, PTHF750-59VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF750-59VM Details Description
Related parts for PTHF750-59VM
CABLE MCX-RA/MCX-RA 30" RG-178 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 7.7MH 30MA 10 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES .51 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD USB 8 BIT SPI DEV 0.6" FT221 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf