API Delevan PTHF75R-59H
PTHF75R-59H picture photo
Mfg. Part Number
PTHF75R-59H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF75R-59H.pdf
Availability of PTHF75R-59H
QUANTITY
PTHF75R-59H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF75R-59H
Internal Part NumberEIS-PTHF75R-59H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating5.9A
Current - Saturation6.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.475" (12.06mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF75R-59H
Related LinksPTHF7, PTHF75R-59H Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF75R-59H Details Description
Related parts for PTHF75R-59H
RES SMD 2.49 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM EURO BI-PIN 5V datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 529-FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10M OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 34 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 35V 2721 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf