CUI Inc. PTK15-Q24-T512
PTK15-Q24-T512 picture photo
Mfg. Part Number
PTK15-Q24-T512
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V +/-12 OUT
Datasheet Download
PTK15-Q24-T512.pdf
Availability of PTK15-Q24-T512
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTK15-Q24-T512 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTK15-Q24-T512
Internal Part NumberEIS-PTK15-Q24-T512
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTK15-Q24-T512 Cert of Compliance
Other DrawingsPTK(15,25) Series Bottom
PTK(15,25) Series Side
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPTK15
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)1.5A, 310mA, 310mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation500V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-20°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTK15-Q24-T512
Related LinksPTK15-Q, PTK15-Q24-T512 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PTK15-Q24-T512 Details Description
Related parts for PTK15-Q24-T512
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 1POS W/PINS datasheet.pdf
FUSE 10A 50V W/ALBALOY PIN FAST datasheet.pdf
FAN BLOWER 51.3X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 16A SLDR TERM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38MM 100VAC WIRE datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.115" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
680UF 200V 30X45MM 105C 10000H datasheet.pdf