CUI Inc. PTK15-Q48-S3
PTK15-Q48-S3 picture photo
Mfg. Part Number
PTK15-Q48-S3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 13.2W
Datasheet Download
PTK15-Q48-S3.pdf
Availability of PTK15-Q48-S3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTK15-Q48-S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTK15-Q48-S3
Internal Part NumberEIS-PTK15-Q48-S3
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTK15-Q48-S3 Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPTK15
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)20V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation500V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-20°C ~ 71°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTK15-Q48-S3
Related LinksPTK15-, PTK15-Q48-S3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PTK15-Q48-S3 Details Description
Related parts for PTK15-Q48-S3
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW 0603 datasheet.pdf
SBC CELERON M373 1.0 GHZ MAX 1GB datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf