API Delevan PTKM10-121H
PTKM10-121H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM10-121H
Brief Description
FIXED IND 10UH 8.27A 10 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM10-121H.pdf
Availability of PTKM10-121H
QUANTITY
PTKM10-121H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM10-121H
Internal Part NumberEIS-PTKM10-121H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating8.27A
Current - Saturation5.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.820" Dia (20.83mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM10-121H
Related LinksPTKM1, PTKM10-121H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM10-121H Details Description
Related parts for PTKM10-121H
SENSR VRS 3/4" EXPLOSN PROOF 60V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 32POS 30AU datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 275 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT OFF BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 3W NC NPN datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf