API Delevan PTKM10-59
PTKM10-59 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM10-59
Brief Description
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM10-59.pdf
Availability of PTKM10-59
QUANTITY
PTKM10-59 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM10-59
Internal Part NumberEIS-PTKM10-59
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating14.5A
Current - Saturation7.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM10-59
Related LinksPTKM, PTKM10-59 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM10-59 Details Description
Related parts for PTKM10-59
CONN COVER HEADER 12POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
LED SM4 400LM WM WHT 3045K 2X2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 10POS THRUHL datasheet.pdf