API Delevan PTKM100-180SM
PTKM100-180SM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100-180SM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 920MA 300 MOHM
Datasheet Download
PTKM100-180SM.pdf
Availability of PTKM100-180SM
QUANTITY
PTKM100-180SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100-180SM
Internal Part NumberEIS-PTKM100-180SM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-SM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating920mA
Current - Saturation130mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.340" L x 0.340" W (8.64mm x 8.64mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100-180SM
Related LinksPTKM10, PTKM100-180SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100-180SM Details Description
Related parts for PTKM100-180SM
IC 18BIT BUS TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR W/ FILTER 15A datasheet.pdf
LED HARDWARE SOCKET datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD962 datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf