API Delevan PTKM100-50H
PTKM100-50H picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100-50H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM100-50H.pdf
Availability of PTKM100-50H
QUANTITY
PTKM100-50H Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100-50H
Internal Part NumberEIS-PTKM100-50H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating3.14A
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.625" Dia (15.87mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100-50H
Related LinksPTKM1, PTKM100-50H Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100-50H Details Description
Related parts for PTKM100-50H
TRANS PNP 35V 1A TO-126 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBG datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf